2400 ECF
Niezmiernie skuteczną metodą poprawienia jakości wody jest zastosowanie urządzeń takich jak cyrkulatory, które powodują stały jej ruch w zbiorniku. Cyrkulatory stosowane w miesiącach letnich powodując przemieszczanie wody ze spodu ku powierzchni, wyjątkowo korzystnie wpływają na poprawę jakości i zwiększenie stopnia natlenienia wody. Wymuszając ciągły ruch mas wody zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów oraz ograniczają rozmnażanie się komarów. Powodują również redukcję termicznego i chemicznego rozwarstwiania się wody w głębokich zbiornikach.
Cyrkulatory stosuje się także w celu wyrównania temperatur warstw wody w stawie/jeziorze w ciągu roku (zapobiegania stratyfikacji termicznej jeziora/stawu). W lecie górne warstwy wody nagrzewają się szybciej niż dolne, dlatego ciepła górna warstwa nie miesza się z chłodną wodą o większym ciężarze właściwym. Następuje tzw stagnacja letnia, a między warstwami powstaje strefa przejściowa. Z nastaniem chłodów temperatura górnej warstwy spada i zrównuje się z temperaturą niższej warstwy. Wówczas woda zaczyna cyrkulować w całym zbiorniku (cyrkulacja jesienna) i głębsze warstwy ulegają natlenieniu. Gdy temperatura wody powierzchniowej spadnie poniżej 4 stopni C, cyrkulacja ustaje i wraz z dalszym spadkiem temperatury zbiornik zamarza. Ustala się stratyfikacja zimowa.
Cyrkulatory do wody firmy KASCO MARINE mogą redukować rozwarstwienie zbiornika do około 5,5 m głębokości. Podczas pracy cyrkulator przemieszcza zimniejszą, pozbawioną tlenu wodę z dna ku powierzchni, gdzie woda ogrzewa się i miesza z napowietrzoną wodą powierzchniową. Powoduje to wyeliminowanie rozwarstwienia termicznego wód oraz wyrównanie ich temperatury w stawie, podwyższenie poziomu tlenu i poprawę napowietrzenia stawu.